STARTSIDEN
NORD-NORSK HESTESENTER
- Om Nord Norsk Hestesenter
- Lyngshestdagan
- Utviklingsprosjekt
- Aktiviteter
- Hester og historier
- NNHS i media
- Fotogalleri
LANDSLAGET
- Om landslaget og vedtekter
- Organisasjonsarbeid
- Utstillinger
- Avl
- Hestelista
- Varesalg
- Mesterskap og resultater
- Agria
- Fotogalleri
LOKALLAGENE:
TROMS
- Avl og utstillinger
- Bruk og aktiviteter
- Styrets arbeid
- NM 2009
- Fotogalleri
HÅLOGALAND
- Hjem
- styret
- Fotogalleri
HELGELAND
- Hjem
- Styret
- UTSTILLINGER
- AKTIVITETER
- Årsmøter
- Fotogalleri
MIDT-NORGE
- Årsmøtereferat 2009
- Ønsker du å bli medlem ?
- Nyheter
- Medlemsinformasjon
- Utstillinger
- Fotogalleri
SØR-NORGE
- Kontaktinformasjon
- Møtereferater
- Sør-Norsk Mesterskap 2009
- Fotogalleri
VEST
- Fotogalleri
ROGALAND/AGDER
- Styret
- Aktiviteter
- Fotogalleri
TELEMARK/VESTFOLD
- Medlemskap
- Grasrotandelen
- Avtale med MX-sport
- Resultater
- Årsmøte
- Styret
- Sprangtrening
- Klubbsprang i stevne og moro dag.
- Fotogalleri
OM NORDLANDSHEST/LYNGSHEST
- Farger
- Rimfakse 2
KJØP OG SALG
LINKER
RIMFAKSEFORUM
KALENDER
11. september 2010
Sør-Norsk Mesterskap
Les mer
18. september 2010
Rogaland & Agder-mesterskap 2010
Les mer
Se hele kalenderen
Her legger vi ut aktivitetsplan, årsmelding, referater og annen informasjon om styrets arbeid

Vi oppfordrer  alle våre medlemmer om å opplyse styret om deres e-postadresse. Send gjerne e-post til birgitdn@online.no eller kaltmann@online.no, så er det enklere for oss i styret å nå dere med info !

NB giro for medlemskontingent for 2010 vil bli sendt ut på e-post eller post. Kontingenten er 400,- for 2010.

Årsmøte i alslaget for lyngshest i Troms 6. mars 2010
Stigen vertshus, Lyngseidet, kl. 1230

Antall møtte; 11
Antall stemmeberettigede; 11
(tilstede fra styret; Birgit D. Nielsen, Kirsti Altmann, Inger Sofie Andreassen, Solveig Steinnes)

Sak 1: godkjenning av innkalling;
enstemmig godkjent
Sak 2: valg av møteleder, referent og to til å underskrive protokollen.
Birgit D. Nielsen, enstemmig valgt møteleder, Kristin Sundstrøm; enstemmig valgt referent, Peter Bruvold og Ellinor Jacobsen enstemmig valgt til å underskrive protokollen.
Sak 3: Godkjenning av årsmelding
Birgit D. Nielsen kommenterte;
- arbeidsprosess og vedtak fra avlsavdelinga NHS ytterligere. Kommenterte også at aktiviteten er god og at rasen får vist seg fram i slike sammenhenger.
- Fokus Unghest; aktiviteten har tatt seg opp og alslaget har fått midler til flere kurs.
- Avl i vår region; vi har hatt et normalår, det er positivt.
- Rutiner for endring av innbetaling av kontingent. Det vil nå sendes ut separat faktura, ikke som vedlegg i medlemsbladet.
Peter Bruvold berømmer styret for godt arbeid, og i særdeleshet Fokus Unghest-kursene som Alslaget arrangerer; disse er svært nyttige.
Tilføyes i årsmeldinga; Alslaget, Landslaget og NNHS representert på Landbruksmessa i Balsfjord.
Årsmeldinga enstemmig godkjent.
Sak 4: Regnskap
- Kommentar til regnskapet; NHS har ikke gjort opp regninger etter utstillinger.
- Overføre kontanter i kassa til bank hurtigere hvis mulig.
Regnskapet er godkjent enstemmig med forbehold om at revisor ikke har merknader av vesentlig art.
Sak 5: Budsjett og aktivitetsplan
- Kasserer gjennomgikk forslag til budsjett
- Leder gjennomgikk aktivitetsplan; tillegg om at hingsteutstillinga vuil bli utvidet med en dag til.
- Kommentar om tidspunkt for hoppeutstillinga; måtte ses i forhold til NNHS sin kapasitet.
- Kommentar ang informasjon i forkant av utstillinger; fint om dette kan komme tidligere.
- Kommentar ang. om man kan bli medlem av studieorganisasjon i forhold til FU-kurs.
Budsjett og aktivitetsplan enstemmig godkjent.

Sak 6: Fastsettelse av kontingent.
Kontingenten er nå på 400,- per dato. Kontingenten til Landslaget har vært uforandret siste år. Forslag; 400,- videreføres.
Enstemmig godkjent.
Sak 7: Innkommet forslag om endring i vedtekter. ”antall vararepresentanter til styret
reduseres fra 3 til 2”.
Forslaget enstemmig godkjent. Antall vararepresentanter; 2.
Sak 8: Valg
Leder; Birgit D. Nielsen enstemmig valgt for 1 år
Aktivitetsansvarlig; Kristin Sundstrøm enstemmig valgt for 1 år
Avlsansvarlig; Inger Sofie Andreassen enstemmig valgt for 1 år
Kasserer; Kirsti Altmann enstemmig valgt for 2 år (kommentar; ved en feil i 2009 blei hun valgt for 2 år da, hun var egentlig ikke på valg i 2009)
(Sekretær; Carina Eriksen valgt for 2 år i 2009).
Revisorer; Marit Gåre og Gunn Grønås enstemmig valgt for 1 år
2 vararepresentanter; Peter Bruvold; 1. Vara og Inger Gåre; 2. Vara: begge enstemmig valgt for 1 år.
Utsendinger til Landslagets årsmøte; Birgit D. Nielsen, Inger Sofie Andreassen og Kristin Sundstrøm (representerer NNHS også).
Valgkomiteen; Gunnar Kristiansen har bedt om å få trekke seg (har 1 år igjen).
Ellinor Jacobsen valgt for 1 år (for Gunnar), blir dermed leder av valgkomiteen.
Hildegunn Waltenberg valgt for 3 år, (Marlene Horvli ikke på valg, har 2 år igjen).

Årsmøtet slutt 1440.

Underskrift protokoll: Peter Bruvold og Ellinor Jacobsen

 

Aktivitetsplan 2010
Alslaget for lyngshest i Troms

Aktiviteter
Hingsteutstilling 17. og 18. april

Lyngshestdaga og hoppeutstilling 09. – 11.juli, med bruksøvelser (konkurranse) for unghest (opplegg fra Fokus unghest). Fagseminar i forbindelse med arrangementet. 
Litt diskusjon omkring tidspunkt
Formidle kontakter/bidra til hjelp for uformell trening (bruksprøver) i forkant av de to utstillingene.
Det kan være et stort behov, men det innebærer mye arbeid. Vi fortsetter med å tilby at styrets medlemmer kan kontaktes for å formidle   informasjon og eventuelt bidra med treningshjelp
Arrangere kurs med støtte fra Fokus Unghest. Kursene skal være dyrere for andre raser enn de særnorske.
Kursene skal også være dyrere for ikke-medlemmer av lag for en av de tre særnorske hesterasene.
Medlemsverving
Medlemslista i kombinasjon med Hestelista er et godt verktøy. Laget kan gjøre medlemslista tilgjengelig på forespørsel, slik at man kan henvende seg direkte til potensielle medlemmer som ikke står på vår medlemsliste. Viktig med oppfølging av medlemslista som nå er i ferd med å inneholde alle opplysninger vi trenger og ikke minst, den er oppdatert.
Fortsette samarbeidet med hestemiljøet i Arkhangelsk om mulig slektskap mellom mezen-hest og lyngshest og arbeidet med å ta vare på små hesteraser. Fagdag i september 2010 i samarbeid med NNHS med representant(er?) fra Arkhangelsk
Stor interesse for dette og gjerne med tur til bruksprøvene i Mezen i februar 2011.
Lyngshestsamlinger på NNHS. Samarbeid alslaget og NNHS.Fjelltur til høsten med kurs i forkant.
Positiv interesse for dette.
Medlemsblad i posten og mer info på e-post når medlemslista suppleres med e-postadresser. Oppdatering og mer aktiv bruk av hjemmesida.
Medlemsblad; 1 – 2 i posten, resten som nyhetsblader, info per e-post (og post for de vi mangler e-postadresse til)

(Delta på Landbruksmessa i Balsfjord i 2011)

Avlsaktiviteter
Formidle oversikt over fødte føll og bedekninger i 2010

Anbefale og gi råd om bedekninger 2010

Vurdere om det er behov for lagshingst
Prinsipielt forsøker vi å stimulere eget hingstehold ved å sjelden hente inn lagshingst, men heller oppfordre til bruk av mange hingster

Bidra til etablering av unghingsthamn ved behov
(info; det kan bli unghingsthamn i Tønsvik hos Kirsti Altmann i sommer)

Vurdere andre tiltak for å øke avlsaktiviteten


Kommentarer i kursiv er gjengivelse av innspill og diskusjoner under årsmøtet. 

 

Årsmelding Alslaget for lyngshest i Troms 2009

Styret har vært slik sammensatt:
leder: Birgit Dorothea Nielsen, tlf 77 76 55 04/91 89 15 78 e-post: birgitdn@online.no, Flatvoll, 9151 Storslett
styremedlem: (sekretær) Carina Eriksen, tlf 92 66 17 95, e-post carina_Eriksen@yahoo.no
kasser: Kirsti Altmann, tlf 77 66 61 03/91 35 19 42, e-post: kirsti.altmann@unn.no
avlsansvarlig: Inger Sofie Andreassen, tlf 77 63 17 35/97 16 55 05, e-post insofi@online.no
aktivitetsansvarlig: Solveig Bjørkenes Steinnes tlf 95 90 98 00, e-post: solveig@nye-troms.no
 

Innledning
Aktiviteten i laget har vært god i år også, hvor vi blant annet bidro til et bra NM med hoppeutstilling på Nord-Norsk Hestesenter i juli.

Hingster som er eid eller oppdretta i vårt område, eller vist på hingsteutstilling på NNHS, hadde bedekt ca 60 hopper i 2008. Av dette er ca 30 føll født i 2009 i vårt avlsområde.

Det er bedekt 35 hopper i vårt område i 2009, og 10 hingster har vært i bruk. I tillegg er Gonagaslas Beaivvas og Svarvar Fieger solgt sørover og har bedekt henholdsvis 6 og 1 hoppe.

De enkelte aktivitetene:

Hingsteutstilling
Bedømminga og premieringa under hingstekåringa opplevdes av mange utstillere og publikum som en utrivelig og frustrerende og endte i et brev til NHS fra vårt lag med støtte fra de to andre Nord-Norske distriktslagene. Brevet blei besvart på generelt grunnlag og bekrefta vår oppfatning av NHS sin rolle disse dagene.

Utstillingsresultater:

Klasse 2a
Gonagaslas Beaivvas 2.pr, Waltenberg Louis 3.pr, Valsborg Fjaler 0.pr, Garp, Fullførte ikke utvidet bruksprøve, Avkåret, Holmen Birk, Fullførte ikke utvidet bruksprøve, Avkåret

Klasse 2b
Uller 0.pr

Klasse 3
Trollvik Vahkar, Kåret, Viking Korrekt, Kåret, Svarvar Sølvpilen 0.pr, Holands Fifa 0.pr, Reisa Cieggavarre 0.pr

Hingsteutstillinga blei også i år også holdt før utstillinga på Biri.
Ingen unghingster stilt i kvalitet. I etterkant har både eierne av Garp og Valsborg Fjaler klaget på avgjørelsene om henholdsvis hjemsending fra ub og avkåring. Garp fikk medhold i klagenemnda, Fjaler fikk ikke medhold.
Flere andre hingsteeiere sendte også brev til NHS og ba om forklaring på avgjørelser og uttalelser uten å bli møtt særlig positivt av NHS.

Hoppe- unghestutstilling på NNHS juli 2009
Utstillinga blei avholdt samtidig med NM – svært positivt for publikum og deltakere, meget arbeidskrevende for NNHS, men nå var planlegginga gjort i svært god tid og hjelpen fra en del av alslaget sine medlemmer veldig god. Takk alle sammen som hjalp til og for alle dere andre; vi trenger masse hjelp i forbindelse med våre store arrangementer i 2010 også. Vi fikk noen strålende resultater med Hilpi sin Elite for avkom og to 1.-premiehopper; Hilja og Mannu !
”Fra Rimfakse; Teoretisk avkomsvurdering”


Hilpi 291 1.pr f.1982
e.Viri 97
u.Freidi 180
ue.Raud 22
Oppdretter: Leif Larsen , Lyngseidet
Eier:Eli C Myrseth
Elite for avkom

Begrunnelse for tildeling:
Hoppa har totalt 7 avkom.Denne avkomsgruppa består av 5 sønner og 2 døtre.Hoppa viser særdeles god avlskvalitet da 4 av hennes avkom er høyt premierte, og av disse er det hele 3 avlsgodkjente hingster.
De premierte avkommene er Kimo 1pr, Ritar 2 pr, Kosakk 3 pr og Hirvi 2pr + 2 avk pr.
Hoppas avkom er av meget gode rasetyper med god utstråling og harmoni. I tillegg har flere av hoppas avkom vist seg som meget gode bruksdyr. Hilpi viderefører sin gode avlskvalitet til sine avkom. Kimo og Ritar har flere avlsgodkjente sønner og premierte døtre. Hirvi har mange gode døtre og derav 2 pr for avkom.”

Klasse 4
Skåtes Cindy 2.pr

Klasse 5
Laukslettas Silvi,3.pr, Mannu1.pr kvalitet 2, Storhaugs Kita 3.pr, Hilja 1.pr kvalitet 1

Klasse 6
Karlstad Frøya 0.pr

Klasse 8
Balder Brå, Godkjent

Hingster 1 år
Rots Juvin, Sløyfe, Elverhøys Vamp, Sløyfe Kvalitet 1

Hopper 2 år
Skarshaug Kimara Sløyfe,
Hopper 1 år
Gudmundgaards Lykke, Hoppa var halt, Gudmundgaards Sofie, Sløyfe

Show klasse for vallaker
Fra Rimfakse; ”I showklasse for vallaker stilte det hele 10 individer, nesten samtlige var i tillegg deltagere under NM som gikk paralelt med utstillingen.
Det som preget denne vallak-klassen var den gode holdbarheten som individer, helt opp mot 30 år, faktisk viste.
I steden for regnr er hestenes alder ført opp ved hvert individ, det gir forhåpentligvis et inntrykk av den gode holdbarheten som dommerne har lagt stor vekt på.
Vallaker under 12 år har ikke fått karakter for holdbarhet da de er for unge, det siste tallet i karakterrekka indikerer holdbarhet.
Gruppen var meget velpresentert og godt mønstret. De fem beste vallakene er rangert, de øvrige kommer i tilfeldig rekkefølge.”

Reisa Rein 10 år, Sløyfe nr 1 av 10, Orion 18 år, Sløyfe nr 2 av 10, Frigg 26 år, Sløyfe nr 3 av 10,
Holmeslettas Balder 6 år, Sløyfe nr 4 av 10, Lucas 29 år, Sløyfe nr 5 av 10, Liinikko 19 år, Sløyfe, Belloni 16 år, Sløyfe, Trollvik Bjarke 11 år, Sløyfe, Yme 19 år, Sløyfe, Trollfaks 21 år, Sløyfe

NM-middag
Vi hadde en riktig trivelig middag lørdag i NM-helga i kantina på Høgtun. Dette frister til gjentakelse!

Lyngshestdagan blei i 2009 erstatta av NM
Og igjen må jeg si at NNHS, i samarbeid med alslaget gjorde en fantastisk flott jobb det står all respekt av!
Gratulerer til to svært kompetente og markerte ekvipasjer som vinnere av Norgesmesterskapet for nordlandshest/lyngshest: junior Marlene Sørensen Horvli med Eliasnes Sofus og senior Christine Sandelin med Liinikko. To verdige vinnere av vårt 2. Norgesmesterskap, som begge deltok i alle disiplinene under NM. Dete er også verd å legge merke til at Liinikko er hele 19 år, Sofus er noen år yngre, men til gjengjeld er han i aktiv avl! Det lover godt for framtida ! Hestene er svært holdbare og vi har gode brukshester i avl!
Gratulerer også til sølv- og bronsevinnerne, til alle de andre på resultatlista for NM og til alle som deltok i en eller flere øvelser i helga.
Landbruksmessa i Balsfjord
NNHS, Landslaget og Alslaget hadde felles stand og en veldig bra oppvisning som fikk mye positiv oppmerksomhet. Dette er en viktig arena å vise fram hesten.

Fokus Unghest
Under NM blei det arrangert både unghestkonkurranser etter opplegg og med støtte fra Fokus Unghest og brukshestkjørekurs med oppvisning for publikum også dette opplegget med støtte fra Fokus Unghest. Vinteren 2009/10 har det virkelig tatt av med unghestkurs her i Troms. Vi har søkt om og fått støtte til to kurs i Lyngen, på NNHS, i Oldervika utafor Tromsø og i Reisa. Dette er veldig positivt og ikke minst nyttig og trivelig.

Medlemsverving
Medlemsverving i år har tilsynelatende gått bra med mange nye medlemmer i forbindelse med NM, men; det har vist seg at mange medlemmer ikke har betalt kontingent – giro trykt inne i bladet er ikke godt nok…, slik at vi over flere år har betalt kontingent for et betydelig større antall medlemmer til Landslaget enn de som har betalt kontingent til oss. På lista har vi nå i overkant av 140 medlemmer, men etter et ikke ubetydelig purre- og rydde-prosjekt i styret, håper jeg at vårt medlemstall skal gjenspeile et reelt antall medlemmer som både ønsker å være medlem og som betaler kontingent.

Avlsaktiviteter
Fødte føll og bedekninger 2009; vedlegg kan fås på forespørsel hos Birgit D. Nielsen 918 91578 eller e-post; birgitdn@online.no

Organisatorisk arbeid
Møtevirksomhet og annen kommunikasjon
Det har vært avholdt 3 telefon/Skype-styremøter og 1 fysisk møte, samt 2 møter i NM-komiteen. Det har i tillegg vært utstrakt kontakt per telefon og e-post.

Medlemsblad
Medlemsbladet Lyngshesten har kommet ut med 2 utgivelser i 2009.

Rimfakse
Vi har oppdatert vår side.

Hestelista
Styret bidro til oppdatering av Hestelista for 2010.

Medlemstall
Vi hadde ca 140 medlemmer ved utgangen av 2009. Vi fortsetter arbeidet med medlemsverving og sluttfører arbeidet med rydding og oppdatering av lista.

Økonomi
Den økonomiske situasjonen for laget viser at vi har noe mindre på bok enn foregående år, bortsett fra i 2008. Forklaringa er i stor grad et stort innkjøp av profileringsartikler i 2008 og et etterslep fra flere år hvor vi har betalt kontingent til Landslaget for langt flere medlemmer enn det antallet medlemmer som har betalt kontingent til oss. Se for øvrig regnskapet.

Samarbeid og aktiviteter utenom vårt lag
Samarbeid NNHS
Alslaget har et meget godt samarbeid og god kommunikasjon med NNHS. Birgit D. Nielsen er fra 1. august ansatt i 50 % stilling som prosjektleder i et prosjekt som skal bidra til markedsføring og bevaring av lyngshesten
Møter i Landslaget for nordlandshest/lyngshest
Årsmøtet til Landslaget for 2008 blei avholdt i Vestfold. Inger Sofie Andreassen, Carina Eriksen og Birgit D. Nielsen var delegater.
Kommunikasjon med Landslaget
Kommunikasjonen er meget god.
Kommunikasjon UMB (tidligere Landbrukshøyskolen)
Vi har en uformell og konstruktiv dialog med miljøet der.
Kommunikasjon med Fylkesmannen i Troms
Fylkesmannen er generelt positiv til arbeidet med lyngshest i regionen og ønsker i samarbeid med Innovasjon Norge å bidra til en god utvikling for rasen i landdsdelen. Fra søknadsomgang 2009 kan søkere som får produksjonstilskudd i landbruket i Troms søke om et lite tilskudd (400,-) per lyngshest fra den regionale potten med midler.

Styremedlemmers deltakelse i andre relaterte organisasjoner/arbeidsgrupper
Norsk Hestesenter
Birgit Dorothea Nielsen er styremedlem i styret på NHS.
Fokus unghest
Birgit Dorothea Nielsen sitter i arbeidsgruppa som representant for nordlandshest/lyngshest.




 

Sist oppdatert: Mandag 8. mars 2010

 

 

Del på Facebook Legg til på Nettby

NYHETER:
Velkommen til Rogaland & Agder-mesterskap 2010
Les mer
Endringer for utvida bruksprøve
Les mer
Nye regler for identifisering av hest i Norge
Les mer
Lyngshestdaga og utstilling i Troms
Les mer
Troms tilbyr kløvkurs og føllmønstring
Les mer
Invitasjon til Lyngshestdagan
Les mer
Logg inn  
Webdesign: Bjerkli Bilde&Design • Nettløsning: Holm Data
Nord-Norsk Hestesenter Landslaget for Nordlandshest/Lyngshest